Friday, August 6, 2010

Tokyo Restaurant - Beyoğlu - Taksim

Beyoğlu’nda, gerek mönüsü gerek mimarisinin tüm ayrıntıları ile Japon mutfağında hizmet veren “Tokyo Restaurant-Sushi Bar” ocak ayında kapılarını tüm İstanbul’lulara açtı.

Restaurant’da artık aşina olmaya başladığımız Sushi Bar’ın yanı sıra, Japon Kültürünün en önemli olgularından biri olan ve Türkiye’de pek de tanınmayan, Japonya’dan getirilen orijinal bambu döşemeler ile kaplanmış, yer sofraları ve minderlerle döşenmiş, sürgülü Japon kapılarla birbirinden ayrılabilen “Tatami odaları” yeralıyor.

Tokyo Restaurant, Japon Mutfağının kendine özel sosları ve pişirme teknikleri ile hazırlanmış et- balık ve sebze yemekleri, günlük taze balıklardan hazırlanan “sushi” lerle zengin bir mönüsü ile öğlen ve akşam olarak hizmet vermeyi hedefliyor.

Öğleden sonraları da çay ve kahvenizi Japon tatlıları eşliğinde yudumlayacağınız keyifli müzikler eşliğinde gazetenizi okuyacağınız huzurlu bir ortam sunuyor.

Mekanın ortaklarından Ahmet Aykut öncesinde aynı ismi taşıyan Ortaköy’deki Tokyo Restaurant’dan tanınan bir yüz. Aynı zamanda Japonlarla ortak turizm şirketine sahip olan Ahmet Bey'in Japon Kültürüne olan ilgisi onu 5 yıl evvel kendi restoranını açmaya teşvik etmiş. Restaurant özellikle İstanbul’da yaşayan ikibine yakın Japon’un ilgi ve lezzet odağı haline gelince işini son yıllarda yıldızı giderek parlayan Beyoğlu’na taşımaya karar vermiş.

Mekanın mimarisinde yerli işçiliğin yanı sıra Japonya’dan getirilen malzemeler kullanılmış. Bambu yer döşemeleri, el işi birbirinden özenli Japon tabakları, Japon sürgülü kapıları, antika Japon resimleri ve Japon kumaşlarının kullanıldığı restaurant şimdiden ülkelerini özeleyen Japon misafirlerin takdirini kazanmaya başlamış bile.

Tokyo Restaurant, tüm Japon mutfağı severleri ve denemek isteyenleri bekliyor.

Diğer Mekanlar için: İstanbul Restaurants Rehberi tıklayınız.

No comments:

Post a Comment

Bu Blogda Ara